O zgodovini, ki nas uči za prihodnost

/ dr. Jože Možina /
Ob knjigi, ki je  Slovencem povrnila  upanje v resnico in njeno končno zmago, se bomo z avtorjem dr. Jožetom Možino povrnili v čas izpred 80 in več let ter ga skušali razumeti. Vedenje o tem obdobju je še kako pomembno za pravilno presojanje in tudi ravnanje v prihodnosti. Številni dokumenti v knjigi so javnosti predstavljeni prvič in so pravi šok za do sedaj znano etablirano zgodovino. Prav zato je profesor zgodovine na Filozofski fakulteti dr. Mitja Ferenc preroško zapisal, da je to znanstvena monografija, na katero smo čakali desetletja. V treh letih odkar je na voljo bralcem ni ugotovljene niti ene strokovne napake. Režimski zgodovinarji so ostali brez besed. Sredi februarja 2023 je avtor za to knjigo prejel nagrado Historia moderna viva, ki jo podeljuje Slovensko zgodovinsko društvo za novejšo in sodobno zgodovino. Gre za knjigo, ki je pritegnila na tisoče bralcev, številni so izjavili, da jo imajo na polici zraven Svetega pisma. Nek bralec je zapisal, da je to zanj peti evangelij … Zakaj je temu tako?

Avtor s pomočjo odkritih dokumentov in pričevanj bralcu ponuja odgovor na temeljno oz. najbolj prestižno vprašanje slovenske novejše zgodovine: Zakaj in kako so Slovenci med drugo svetovno vojno spolzeli v oster narodni razkol, kdo je ta proces povzročil in kje se je vse skupaj začelo? Narodni razkol se je do konca vojne še okrepil in razširil na celotno ozemlje ter s travmatičnimi posledicami sega še v sedanji čas. Prav zato je knjiga izredno aktualna in s svojimi novimi razkritji pomembna za slovensko prihodnost. Posebna odlika knjige je uporaba doslej neznanih oz. neuporabljenih arhivov, fotografij in dokumentov, tudi desetletja zakopanega arhiva stražarjev. To prinaša številna povsem nova odkritja. Vsebuje 217 ekskluzivnih faksimil dokumentov in fotografij vseh vpletenih strani, 15 zemljevidov in 35 grafov. Dodatno vrednost predstavljajo vključena pričevanja oseb (tudi iz oddaje Pričevalci na Televiziji Slovenja), ki so doživljale vojne dogodke, in grafične ponazoritve žrtev vojne ter njihovih povzročiteljev, ki kar se da natančno pokažejo, katera stran v vojni je sprožila nasilje in kakšne so bile posledice. Pričujoče zgodovinsko delo je utemeljeno na analizah podatkov o smrtnih žrtvah in povzročiteljih na različnih straneh, pridobljenih iz baze Inštituta za novejšo zgodovino v Ljubljani, kar je nazorno prikazano v grafih in tabeli. Nekateri predstavljajo ključno podatkovno orodje za razumevanje slovenskega razkola, ki se je v letih 1941 in 1942 začel v Ljubljanski pokrajini. Gre za najbolj celovite grafične ponazoritve poteka druge svetovne vojne pri nas z vidika žrtev. Knjiga je namenjena vsem, ki bi radi razumeli preteklost in prek nje sedanjost tako naroda kot svojih prednikov. Ti so nam, kot dokazujejo najnovejše raziskave, ne le v spominu, ampak tudi v genskem zapisu zapustili sledi vojne, ki nas bremenijo kot travme, če jih ne poznamo in ne raziščemo.

TRNOVSKI VEČER z dr. Jožetom Možino >>


Več prispevkov >>