Loading dogodki

ŽUPNIJSKO ROMANJE NA SV. VIŠARJE

28 avgusta @ 7:00 20:00

Program romanja:

7.00 odhod (župnijska cerkev JK)
8.30 postanek na Hrušici (Jesenice)
9.50 prihod v Ovčjo vas (postajališče gondole)
11.00 sv. maša
12.30 kosilo (gostišče pri Juretu)
14.00 ogled okolice, počitek, možnost sprehoda na Kamniti lovec, ali po izbiri…
18.00 povratek z avtobusom (Ovčja vas – Valburna)
20.00 prihod v Ljubljano

CENA: 30 evrov (avtobus, gondola, kosilo)
Priporočamo primerno obutev (pohodni čevlji) in oblačila prilagojena vremenu in višini.

PRIJAVE: sprejemamo takoj, na številki 041 220 001 ali v pisarni župnije.

V A B L J E N I !

V nedeljo, 28. avgusta 2022 ob 7.00 uri pričnemo župnijsko romanje k Višarski Mariji kraljici Evrope. Z avtobusom se odpeljemo v Videmsko pokrajino in se v Ovčji vasi z gondolo povzpnemo do Marijine cerkve na višini 1766 m, s čudovitim razgledom na okoliške hribe. (Mangart, Jalovec, Kamniti
lovec…) Ob 11.00 uri bomo imeli sv. mašo v cerkvi. Ob 12.30 kosilo v gostišču pri Juretu.

Sv. Višarje se nahajajo na meji med Italijo in Slovenijo, leta 1931 je dr. Lambert Ehrlich dejal: to je edina meja v Evropi, ki narodov ne ločuje, ampak jih celo združuje. Danes je ta meja cela naša domovina. Slovenija mora postati meja, ki druži in povezuje jug s severom ter vzhod z zahodom. Mora ostati meja, ki druži kakor svete Višarje.

Višarska Marija ali Madonna di M. Lussari, je priljubljeni romarski kraj Slovencev, Furlanov, Italijanov in Avstrijcev. Že v 16. stoletju so Sv. Višarje dobile ime božja pot treh narodov. Danes bi lahko rekli božja pot
Evrope.

Višarska Gospa, Kraljica Evrope prosi za nas! (molitev na podobici) Zgodovina Višarske Marije sega v leto 1360, ko je pastir iz Žabnice iskal svoje ovce in jih je našel, v pokleku pred lesenim kipom Marije.

Kip je odnesel župniku v Žabnico, a čudežno se je vrnil nazaj. To se je ponovilo trikrat. Spoznali so božje znamenje in na tem mestu zgradili kapelo v obliki cerkve. Kasneje so jo povečali in leta 1645 posvetili. Doživljala je burno zgodovino. Tudi Marijin kip je bil večkrat v grozeči nevarnosti: 1807 je v cerkev treščila strela, 1915 jo je zadela granata. V požaru je bil Marijin kip rešen in se je nazaj na Višarje vrnil leta 1925. Romal je v Beljak, Dravograd, Maribor in leta 2010 tudi v Vatikan, k papežu Benediktu XVI. Vsako leto kip roma v dolino, kjer prezimi in se v svečani procesiji na pomlad vrne.

Molitev k višarski Mariji, Kraljici Evrope:

O višarska Mati Božja, ki kraljuješ na tem kraju,
kjer se rečujejo Slovenci, Furlani, Italjani in Nemci:
ohrani dragoceni mir, ki je hrepenenje src in Božji
dar ljudem dobre volje!
Izprosi evropskim narodom milost,
da se bodo srečevali v medsebojnem spoštovanju
in skupnem prizadevanju za širjenje krščanske
omike. Blagoslavljaj vse, ki se zatekamo k tebi in
te častimo – v različnih jezikih, a z isto vero in isto
ljubeznijo – kot Božjo in svojo Mater.
Pomočnica kristjanov, privedi vse nevernike k luči
evangelija, pomagaj vsem svojim otrokom v
Evropi pri iskrenem iskanju resnice v ljubezni:
daj, da bo Kristusova Cerkev po želji tvojega Sina
edina, Mati milosti in rešenja za vse.