Nedelja veselja, 4. postna nedelja


Vsebine današnjih svetopisemskih odlomkov so znanilci velikega veselja za vsakega človeka.

Tajni nočni in skrivnostni pogovor Jezusa z Nikodemom ima tri dele. Podlaga so tri Nikodemova vprašanja:

1. Kako se more človek ponovno roditi, če je star?

2. Mar more drugič iti v telo svoje matere in se roditi?

3. Kako se more to zgoditi?

V današnjem odlomku Jezus Nikodemu govori o svoji smrti na križu. To je ena sama pot od Očeta k Očetu. Prišel je iz nebes, da se je učlovečil, tja se tudi vrača. Prvi korak povišanja je povzdignjenje na križ, drugi je obujenje od mrtvih, tretji pa dvignjenje v nebesa.

Janez to dogajanje oblikuje na dveh točkah: na ljubezni in sodbi. Da je Oče poslal Sina na svet, je največji dokaz, da je Bog ljubezen. To je Očetov dar človeštvu. Na to ponudbo more človek odgovoriti na dva načina: ali jo sprejme in postane deležen vere in večnega življenja, ali pa odkloni in s tem postane deležen obsodbe in pogubljenja. Tretje možnosi ni. Človek more to dejanje ljubezni sprejeti z vero. Ta ljubezen ima svoj začetek v učlovečenju, svoj vrhunec pa je dosegla v križanju. Človek ima izbiro: sprejeti ali odbiti človekovo ljubezen, ki se je razodela v Kristusu.

Ta ljubezen sveta ne sodi, temveč ga razsvetljuje. Ta ljubezen človeka ne sodi, ampak se le ponuja, se ne vsiljuje.

(Zapis je predloga pridige. Lepo vabljeni k nedeljski maši ob 10.00 uri in poslušanju žive besede.)

Tone Kompare, župnik


Več prispevkov >>

Povezani članki

Vaši komentarji

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja