4. adventna nedelja (pridiga)


Poslan z nebes je angel Gabrijel tja v mesto Nazaret
Nazaret je bil nepomemben trg. Stara zaveza ga nikoli ne omenja. Tak je Bog. Tako ravna Bog. Pride tja, kjer ni nič pomembnega. Ozre se tja, česar človek ne opazi, kar človek spregleda. Nikar nikdar ne žalujmo, če nas svet ne vidi. Pazimo le, da bomo ljubili. To je dovolj. To pomeni, da nas je Bog opazil.

Devici tej premili Marija je ime
Marija pomeni, tista, ki jo Bog ljubi. Tudi tebe ljubi. Kako naj veš, da te ima Bog rad? Pošilja ti angele. Opaziti moraš ljudi okrog sebe. Videti moraš angele v njih, ko imaš z njimi opravka. Tega je vsak dan veliko, mi pa tega ne zaznamo.

Češčena si Marija vsa polna milosti!
Kdor ljubi, je popoln. Kdor ljubi je v milosti. To so božanski atributi.

Glej volja naj Gospoda, se nad menoj zgodi
Marija je rekla: »Glej beli list sem, dragi Bog, napiši nanj, ker želiš.« To je bilo najtežje dejanje v vsej zgodovini. »Glej, dobri Bog, komu naj to razložim? Kdo mi bo verjel? Samo ti veš, kako je z menoj.«

Filozof Soeren Kierkegaard pravi: »Verovati je kakor hoditi po poti, kjer na vseh smerokazih piše: Nazaj! Nazaj!. Verovati je kakor znajti se na odprtem morju, kjer je pod teboj sedemdeset metrov globoko morje. Verovati je storiti nekaj, zaradi česar se človek znajde kakor vržen v naročje Absolutnega.«

Verovati pomeni spočeti, pomeni dati besedi telo. Jezusa poraja tisti, ki spočeto besedo prenese v konkretno življenje.

Kaj bomo letos podarili Jezusu?

Nenavadno bi bilo, če bi imeli darila za vse, na slavljenca bi pa pozabili. Zato pravi molitev iz vzhodnega bogoslužja: »Kristus, kaj ti lahko podarimo v zameno, da si se za nas učlovečil?«

Angeli so ti dali pesem ….

Nebo ti je dalo zvezde ….

Modri so ti prinesli darove ….

Pastirji so te častili ….

Zemlja ti je dala votlino ….

Puščava ti je dala jasli ….

Mi ti dajemo človeško Mater – Marijo.

………………………………………………………………………………………………………………………

Kaj vse Bog stori za človeka?

Včasih pozabimo, da je vse, kar smo in kar imamo Božji dar. Smo brez osebnih zaslug. To nam hoče povedati 4. adventna nedelja. Bog da vse za nas. Tako nas ima rad. Kljub temu, da smo tako obdarovani, ne smemo pozabiti, da vsega ne bo Bog naredil po nas, pač pa bo dal priložnost še komu drugemu. /David in Salomon/.

To spoznava tudi Pavel. Vstali Kristus je vse naredil za nas. Dal nam je možnost, da najdemo same sebe. Poklical je Pavla, da bi to veselje prinesel vsem ljudem. Kristus je premagal nesrečno stanje vsega sveta. Njegova smrt je postala novo, trajno življenje. Položaj v svetu se je spremenil. Božja ljubezen je za ljudi resnična in mogoča. To je veselo sporočilo, ki ga Cerkev želi oznanjati vsem ljudem. Krščansko oznanjevanje je torej zakoreninjeno v srečanju z Vstalim Kristusom. Z vstajenjem je Jezus začel vladati svetu. To novo vladanje morajo kristjani razglasiti po vsem svetu. Pavel je prepričan: kar je Kristus začel, se mora nadaljevati v zgodovini.

Bistvena vsebina evangelija je oznanjevanje skrivnosti, ki je bila zamolčana skozi večne čase. To more doseči le vera, ne raziskave. Ko Pavel govori o skrivnosti, vedno misli na to, da je ta skrivnost Božje delovanje, ki je dosegljivo v osebi Jezusa Kristusa.

Pavel sebe razume kot srednika skrivnostnega nebeškega sveta po Jezusovem naročilu. Nad vse skrivnosti postavlja ljubezen, ki pomeni življenje na temelju nove resničnosti, ki se odkriva v skrivnosti.

Pavel se zaveda, da je izbran za apostola. Za Pavla je razodetje klic k veri, ponujena priložnost iz milosti, poziv k služenju in obljuba večnega življenja.

Kako se v  Pavlu najdem jaz, kako Ti? Ali dovolim, da Bog svojo moč pokaže tudi po meni in jo podarja drugim?

Danes občudujemo, kako jo je kazal po Mariji.

………………………………………………………………………………………………………………………

MAŠNI NAMENI

NEDELJA
8:00 …… delitev obhajila
10:00 …. Andrej Capuder in Dragan Grce
19:00 …. župljani in dobrotniki

PONEDELJEK
7:30 …… delitev obhajila
19:00 …. Marija Frece, 30. dan

TOREK
7:30 …… delitev obhajila
19:00 …. družina Battellino

SREDA
7:30 …… delitev obhajila
19:00 …. Katarina Jeras Lajh

ČETRTEK
8:00 …… delitev obhajila
19:00 …. po namenu Marka Čoža
24:00 …. Stane Šuštar

PETEK
8:00 …… župljani in dobrotniki
10:00 …. Pavla in Anton Wagner
19:00 …. ++ Otorepec in Stanko

SOBOTA
8:00 …… delitev obhajila
15:00 …. župljani in dobrotniki
19:00 …. družina Keržan

….

NEDELJA
8:00 …… Anton Hribar
10:00 …. Neža Cetinski
19:00 …. družina Keržan

Tone Kompare, župnik