Spomenik solataricam v Trnovem

Na preteklost nekdanjih vasi predmestja Ljubljane današnji prebivalci pozabljamo.

Kurja vas je stala ob starodavni cesti s središčem vasi ob starem Karlovškem mostu in se širila proti barju in ob vznožju Golovca, tam kjer je danes Botanični vrt. Ljubljana si je Karlovško predmestje s Kurjo vasjo prilastila leta 1850, leta 1892 pa je proti želji Kurjevaščanov vzela vasi še ime. Kurja vas je izginila iz spomina Ljubljančanov.

Krakovo se prvič omenja leta 1450, a naseljeno že davno prej. Naselil naj bi ga nemški viteški red iz Komende na Novem trgu. V urbariju iz leta 1490 je zabeleženo 38 podložnikov, ki so se ukvarjali z vrtnarstvom in ribištvom. Ob izbruhu kuge so Krakovo požgali leta 1599, gorelo pa je še trikrat v 18.stoletju. Leta 1986 je bilo območje Krakova razglašeno kot kulturno-zgodovinski spomenik.

Trnovo je bila vas čolnarjev, ki so prevažali po Ljubljanici vse, kar je mesto potrebovalo do izgradnje železnice v sredini 19. Stoletja. Svoboščino jim je potrdil že cesar Frederik III leta 1489. Prebivalci so se ukvarjali tudi s furmanstvom, bili so zeljarji, ptičarji in sadjarji, pridelovalci okrasnega cvetja in zelenjave, kot opisuje Mojca Tercelj Otorepec v knjigi Trnovski tičarji in solatarce.

Vrtno zelenjavo in sadje so solatarce s  cizami  vozile na Mestni trg pred Magistratom, po ljubljanskem potresu, ko so odstranili ruševine nekdanjega frančiškanskega samostana, pa na osrednjo tržnico, ki je danes ponos Ljubljane.

V študentskih letih pred šestdesetimi leti sem na poti na fakulteto srečeval solatarice, ki so zgodaj zjutraj porivale cize ob Ljubljanici od izliva Gradaščice proti tržnici, v zgodnjih popoldanskih urah pa se vračale v Trnovo. Cize so bile domiselno oblikovane in niso služile samo za transport, temveč tudi kot prodajni štant, prodajna miza z zaščito proti dežju. Ciza je bila naložena z sezonsko zelenjavo in zelišči, najbolj znana pa je bila ljubljanska ledenka ajserca, ki so jo pridelovali samo v Trnovem. Etnografski muzej na Dunaju hrani trnovsko cizo, mislim pa, da je Etnografski muzej v Ljubljani nima. V devetdesetih letih sem postal prebivalec v Trnovem. Le redko sem še videl solatarco ali solatarja na poti na tržnico, kjer se je tudi prostor za prodajo zmanjšal, razširil pa se je prostor prodajalcem zelenjave in sadja iz tujine. S kolegom Kerševanom sva se odločila, da podava Mestni občini Ljubljana pobudo za postavitev spomenika solatarce s cizo naloženo z zelenjavo v naravni velikosti in izbrala makro lokacijo na Jeku ob izlivu Gradaščice v Ljubljanico, kot popestritev promenadne poti ob Ljubljanici. Želela sva opozoriti na trnovski in krakovski poklic, ki izumira.


Milan Kovač

Več prispevkov >>


Vaši komentarji

  1. Res bi bilo lepo, če bi trnovskih solataricam postavili spomenik, saj so si ga zaslužile. Jaz se jih še spominjam. Na ljubljanski tržnici jih je bilo veliko, Od takrat, pa je minilo že vsaj 50 let. Na tržnici je še en branjevec oziroma prodajalec zelenjave iz Trnovega. Lep pozdrav in hvala za lep zapis,
    Vlasta

Komentarji so zaprti.